3

  Menu podstawowe

  Inicjatywy


  Konkursy

  Zobacz również


    baner1014


  Filmy promujące WRPO

  Od 10 lat jesteśmy częścią zjednoczonej Europy - piknik na placu Wolności

  Wielkopolanie świętowali rocznicę zabawą – poprzez udział w pikniku i gali europejskiej Zbigniewa Górnego.

  Od kilku lat data 1 maja nie wiąże się już z pochodem, w którym uczestnictwo było niemalże obowiązkiem. To bowiem także data wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. W tym roku obchodzimy 10 rocznicę tego wydarzenia. Wielkopolanie, podobnie jak mieszkańcy innych regionów brali udział w piknikach i koncertach. Piknik Europejski w Poznaniu został zorganizowany na placu Wolności. Jego gospodarzem był Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego. Zabawa rozpoczęła się o 13:00, choć ludzie zaczęli się gromadzić na placu znacznie wcześniej.

  Sygnał do wspólnego świętowania dali dudziarze ze Szkocji i Wielkopolski, którzy swój koncert rozpoczęli wykonaniem Ody do Radości – hymnu UE. Uczestnicy pikniku już wówczas korzystali z przygotowanych atrakcji w ramach specjalnych stref tematycznych. W strefie zdrowia prowadzone były animacje w punktach opto jump oraz na bieżniach, gdzie posłuchać było można również porad trenerów oraz sprawdzić wydolność swego organizmu. Sporym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia spinningowe prowadzone przez  legendę polskiego triathlonu – Bogumiła Głuszkowskiego.

  W strefie wiedzy też były rowery stacjonarne, ale jazda na nich umożliwiała wytworzenie ekologicznej energii i podładowanie np. telefonu komórkowego. Na dziewięciu ekranach prezentowane były filmiki edukacyjne o dziewięciu państwach, które 10 lat temu wstąpiły razem z Polską do UE. W „żywej bibliotece” zainteresowani problematyką europejską mogli porozmawiać z Markiem Grelą, byłym ambasadorem RP przy UE oraz Markiem Woźniakiem, marszałkiem województwa wielkopolskiego. Kilkanaście metrów dalej, na specjalnym stoisku, można było uzyskać szczegółowe informacje o funduszach europejskich.

  Strefa radości oferowała  platformy gier cyfrowych oraz stanowisko z Segway’em. By  przejechać się tym futurystycznym środkiem transportu ustawiały się długie kolejki. Dużym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia taneczno-animacyjne. Królowały oczywiście tańce charakterystyczne dla Europy. W strefie smaku promowana była europejska kuchnia poprzez pokazy gotowania, rozdawanie przepisów oraz degustacje potraw. Pojawili się w niej goście z Chorwacji, którzy opowiadali o kuchni dalmackiej i rozdawali chorwackie smakołyki. A wszystko przy pieśniach dalmatyńskich wykonywanych przez pieśniarzy z Chorwacji.

  Na scenie głównej do wspólnej zabawy zagrzewali Katarzyna Skrzynecka i Piotr Gąsowski, którzy prowadzili m.in. konkursy wiedzy o UE. Nagrodami w nich były rodzinne wycieczki do Chorwacji oraz bilety na pełną atrakcji podróż pociągiem Jubilat relacji Poznań Główny – Piła – Poznań Główny. Nazwa pociągu jest nieprzypadkowa. W tym roku mija bowiem 135 rocznica istnienia tej linii kolejowej. Gdy rozpoczęła się gala europejska Zbigniewa Górnego oboje konferansjerzy znaleźli się w gronie gwiazd polskiej estrady, które wykonywały europejskie przeboje. – 10 lat temu występowałem w Poznaniu także z okazji wstąpienia Polski do Unii Europejskiej – wspominał poznański dyrygent, który wraz ze swymi muzykami poprowadził wieczorny koncert. Zakończyło go wspólne odśpiewanie Ody do radości przez chór dziecięcy i wszystkich artystów. 

  Data publikacji: 1.05.2014 r.
  Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego
  Departament Polityki Regionalnej
  Oddział Informacji, Promocji i Szkoleń

  system przedsiewziec

    

  badania

  Nasz Region

  Licznik dotacji

  Liczba projektów: 2424


  Łączna wartość projektów: 

  10 096 627 396,14 zł


  Wartość dofinansowania UE:

  5 544 220 108,81 zł


  Pozostało do wydania:
  46 335 731,14 PLN– Limit środków do zakontraktowania.
  Dane na dzień 07.10.2015 r.
  Przeliczono po kursie obowiązującym w październiku 2015 r. tj. 4,2356 PLN/EUR.

  Kalendarz wydarzeń

  kwiecień 2020
  N P W Ś C Pt S
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 1 2

  Newsletter

  Galeria filmowa

  Odsłon artykułów:
  16000407

  Odwiedza nas 323 gości oraz 0 użytkowników.