3

  Menu podstawowe

  Inicjatywy


  Konkursy
  I Konkurs_dziennikarski


  Konkurs dziennikarski_ZW


  konkurs mlodzi wiedza

  Zobacz również


   baner1014
  inicjatywa wielkopolska

  Filmy promujące WRPO

  Mapa projektow_baner_210

  AktualnosciKontaktNewsletterMapa dotacji

  Rewitalizacja terenów sąsiadujących z rondem Kaponiera zostanie wsparta pieniędzmi z pożyczki w ramach Inicjatywy JESSICA

  1 W ciągu dwóch lat w miejscu dawnego kina Bałtyk powstanie nowoczesny biurowiec – Bałtyk Tower. W ramach inwestycji przyległy teren zostanie zagospodarowany jako ogólnodostępna przestrzeń publiczna. Całe przedsięwzięcie kosztować ma prawie 175 mln zł, z czego ponad 37 mln stanowić będzie wsparcie z Funduszy Europejskich w formie pożyczki w ramach Inicjatywy JESSICA. 27 czerwca podpisano umowę między inwestorem, którym jest spółka Sophia, a Bankiem Gospodarstwa Krajowego, który pełni rolę Funduszu Rozwoju Obszarów Miejskich.

  Biurowiec zajmie niespełna 30 procent nieruchomości, a plac pomiędzy budynkiem a Concordia Design przystosowany 2 zostanie do potrzeb rekreacji, organizacji imprez plenerowych (koncertów, spektakli, projekcji filmowych) oraz spacerów i spotkań w ogródkach kawiarnianych. Powierzchnia użytkowa „Bałtyku” (ok. 25 tys. mkw.) rozmieszczona będzie na szesnastu naziemnych kondygnacjach. W budynku oprócz biur mieścić się też będą kawiarnie, bary, restauracje i hotel. Reaktywowane będzie także kino Bałtyk, choć zapewne w nieco innej formule – Rozważamy różne formy zorganizowania przestrzeni, w której wyświetlane byłyby filmy – mówi Michał Włodarczyk, prokurent Sophii. – Myślimy o organizowaniu pokazów filmowych. Zależy nam na tym, by to miejsce nadal było kultowe, by tak jak przed laty umawiały się tu pary na randki.

  3 Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego, który wziął udział w uroczystości podpisania umowy, przypomniał, że Inicjatywa JESSICA jest wdrażana w Wielkopolsce od 2009 r. Zarząd Województwa Wielkopolskiego podjął decyzję o przeznaczeniu na realizację inicjatywy kwoty 66 mln euro z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013. W naszym regionie zawarto najwięcej umów inwestycyjnych w kraju – 30. Projekt „Bałtyku” będzie 31. przedsięwzięciem tego rodzaju. Łączna wartość zawartych w Wielkopolsce umów pożyczki w ramach Inicjatywy JESSICA wynosi ok. 310 mln zł.

  – To nam daje pozycję lidera w kraju, a warto przypomnieć, że byliśmy prekursorem inicjatywy JESSICA także w skali europejskiej – mówi marszałek Woźniak. – Udało nam się podpisać umowy w bardzo wielu dziedzinach. Realizowane projekty nie tylko rewitalizują przestrzeń miejską, ale także wnoszą w nią nową jakość. Zainteresowanie projektami miejskimi systematycznie wzrasta. Ludzie przekonali się, że w sytuacji, gdy trudniej jest otrzymać dotację, taka preferencyjna pożyczka to bardzo pożyteczny instrument.

  Nawiązał do tego Ryszard Grobelny, prezydent Poznania. – Dziś najtrudniejszym elementem inwestycji nie jest samo 4 budowanie. Nie jest nim także projektowanie – twierdzi Ryszard Grobelny. – Najtrudniejsze jest sfinansowanie przedsięwzięcia. Zadowolenia z podpisania umowy nie krył także prokurent inwestora. – Jeśli ktoś nie wierzył, że Bałtyk powstanie, to był w błędzie – mówi Michał Włodarczyk. – On właśnie powstaje.

  Przedstawiciel inwestora podkreślił, że projekt przedsięwzięcia nie jest w pełni gotowy. Przypomniał, że nadal odbywają się jego publiczne konsultacje zainicjowane przez Piotra Voelkela, który jest zaangażowany w to przedsięwzięcie.

  Umowę w imieniu inwestora podpisał prokurent spółki, natomiast Bank Gospodarstwa Krajowego reprezentował wiceprezes zarządu – Piotr Lasecki.

  Data publikacji: 27.06.2014 r.
  Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego
  Departament Polityki Regionalnej
  Oddział Informacji, Promocji i Szkoleń

  system przedsiewziec

    

  badania

  Nasz Region

  Galeria filmowa

  galeria filmowa

  Odsłon artykułów:
  15169534

  Odwiedza nas 227 gości oraz 0 użytkowników.