3

  Menu podstawowe

  Inicjatywy


  Konkursy

  Zobacz również


    baner1014


  Filmy promujące WRPO

  100 razy JESSICA. Co trzecia umowa podpisywana jest z inwestorami z Wielkopolski

  jessica

  Przebudowa zespołu szkół w Sulmierzycach jest setnym projektem w Polsce realizowanym w ramach Inicjatywy JESSICA. Niemal co trzeci projekt finansowany z tych preferencyjnych pożyczek pochodzi z Wielkopolski. Uroczyste podpisanie 100. umowy inwestycyjnej na projekt miejski w ramach Inicjatywy JESSICA w Polsce odbyło się 26 maja w Poznaniu.

  O miejscu zawarcia umowy zdecydował przypadek. Ale nie tylko. – Wielkopolska nie tylko jest liderem we wdrażaniu Inicjatywy JESSICA – twierdzi Radosław Stępień, wiceprezes Banku Gospodarstwa Krajowego. – Liderem się jest, gdy istnieje rywalizacja. Tymczasem tu w grę wchodzi inna jakość.

  Nie ma w tych słowach przesady. Wystarczy stwierdzić, że na 100 projektów w ramach JESSICA aż 31 pochodzi z Wielkopolski. W naszym regionie inicjatywa jest wdrażana od 2009 r., przy współpracy z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym jako Menadżerem Funduszu Powierniczego oraz Bankiem Gospodarstwa Krajowego w roli Funduszu Rozwoju Obszarów Miejskich. Zarząd Województwa Wielkopolskiego przeznaczył na realizację tego przedsięwzięcia kwotę 66 mln euro.

  Przebudowa budynku zespołu szkół w Sulmierzycach zakłada remont dachu wraz ze zmianą sposobu użytkowania poddasza (przeznaczeniu go na cele dydaktyczne). Powstać mają trzy nowe sale lekcyjne, świetlica oraz pomieszczenie socjalne. – W przypadku takiej gminy jak nasza zabezpieczenie miliona złotych na taką inwestycję jest praktycznie niemożliwe – mówi Piotr Kaszkowiak, burmistrz Sulmierzyc. – Dlatego możliwość skorzystania z takiej pożyczki jest dla nas bezcenna.

  Podpisanie umowy odbyło się w obecności Wojciecha Jankowiaka, wicemarszałka województwa wielkopolskiego, który w swym wystąpieniu podkreślał dobrą współpracę z BGK oraz życzył samorządowcom z Sulmierzyc sprawnej realizacji projektu i uzyskania spodziewanych efektów.

  Piotr Kaszkowiak podkreślał, że inwestycja zostanie szybko zakończona (na przełomie 2014 i 2015 roku). Jest ona bowiem bardzo potrzebna, ponieważ w najbliższych siedmiu latach w szkole spodziewana jest zwiększona liczba uczniów spowodowana wyżem demograficznym.

  Inicjatywa dla miast

  Inicjatywa JESSICA dla rozwoju obszarów miejskich w Polsce wdrażana jest w pięciu województwach – wielkopolskim, zachodniopomorskim, pomorskim, śląskim i mazowieckim. Dla wszystkich pięciu województw Menadżerem Funduszu Powierniczego jest Europejski Bank Inwestycyjny, który zarządza ponad 256 mln euro przekazanymi przez te regiony na realizację Inicjatywy. Łącznie w Polsce Europejski Bank Inwestycyjny zawarł umowy z siedmioma Funduszami Rozwoju Obszarów Miejskich (w województwach zachodniopolskim i pomorskim z więcej niż jedną instytucją). Dla trzech regionów – wielkopolskiego, pomorskiego i mazowieckiego obowiązki Funduszu Rozwoju Obszarów Miejskich pełni Bank Gospodarstwa Krajowego. Dzięki współpracy Instytucji Zarządzającej WRPO, EBI i BGK w Wielkopolsce zawarto najwięcej umów inwestycyjnych w kraju (31) na kwotę przekraczającą 280 mln zł. Wyniki te stawiają Wielkopolskę jako zdecydowanego polskiego i europejskiego lidera wdrażania inicjatywy JESSICA.

  Data publikacji: 26.05.2014 r.
  Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego
  Departament Polityki Regionalnej
  Oddział Informacji, Promocji i Szkoleń

   

  system przedsiewziec

    

  badania

  Nasz Region

  Galeria filmowa

  Odsłon artykułów:
  15640343

  Odwiedza nas 160 gości oraz 0 użytkowników.