3

  Menu podstawowe

  Inicjatywy


  Konkursy

  Zobacz również


    baner1014


  Filmy promujące WRPO

  10 lat z Europą, czyli co, gdzie, kiedy z okazji urodzin

  2

   

  10 rocznica przystąpienia Polski do Unii Europejskiej to jubileusz, z okazji którego w całym kraju zaplanowano wiele atrakcji. Nie zabraknie ich również w Wielkopolsce. Piknik Europejski, koncert pod dyrekcją Zbigniewa Górnego, Dni otwarte dofinansowanych projektów, konferencje podsumowujące oraz wystawy będą uświetniać majowe obchody.

  1 maja na Placu Wolności od godz. 13.00 do 18.00 odbędzie się Piknik Europejski. Zainauguruje go „Oda do radości” w wykonaniu dudziarzy ze Szkocji i Wielkopolski. Przestrzeń Placu zostanie podzielona na cztery strefy: zdrowia, wiedzy, radości oraz smaku, które wewnątrz będą się dzieliły na pomniejsze stanowiska aktywności oraz informacji.

  Zdrowie przede wszystkim

  W strefie zdrowia znajdzie się 100 stacjonarnych rowerów treningowych, z których będzie można skorzystać pod okiem 1new profesjonalnych trenerów. Dla wytrawnych rowerzystów przygotowano pięciogodzinny maraton spinningowy. W strefie znajdą się również stanowiska, na których będzie można zmierzyć swoją wydolność czy tętno oraz porozmawiać z instruktorami i skorzystać z ich porad. 

  Wiedza dla każdego

  W strefie wiedzy natomiast za pomocą nowoczesnych narzędzi multimedialnych zostaną przedstawione informacje na temat Unii Europejskiej oraz państw, które razem z Polską do niej przystąpiły. Ciekawym pomysłem będzie tzw. „żywa biblioteka”, czyli stanowisko, na którym odwiedzający piknik będą mogli posłuchać treści komunikowanych na żywo przez osoby związane z tematyką przewodnią eventu. Będzie również możliwość „wypożyczenia” danej osoby i porozmawiania z nią na osobności. W strefie tej znajdzie się także Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich, Punkt Europe Direct oraz Wielkopolskiej Agencji Przedsiębiorczości. Będzie można uzyskać w nich informacje na temat możliwości otrzymania dofinansowania lub edukacji i pracy za granicą. Najmłodszych z pewnością zainteresują stanowiska, przy których naukowcy będą przeprowadzać eksperymenty oraz pozyskiwać energię potrzebą do naładowania np. telefonu komórkowego.

  Radości nie zabraknie

  W strefie radości, będącej naturalnym łącznikiem pomiędzy zdrowiem i wiedzą, znajdą się atrakcje także dla dorosłych. Gry wykorzystujące bezprzewodowe czujniki ruchu, futurystyczny pojazd poruszający się wbrew prawom fizyki, a również nauka tańca latino lub polki przez profesjonalnego instruktora z pewnością umilą czas każdemu.

  Smacznie i z okrasą

  Strefa smaku pokaże natomiast różnorodność Zjednoczonej Europy, a jednocześnie jej elementy wspólne. Stanowisko pokazów kulinarnych na pewno przyciągnie chętnych, którzy chcieliby zobaczyć na własne oczy jak np. powstaje hiszpańska paella, albo szwedzkie kroppkakor. O określonych godzinach profesjonalny szef kuchni będzie na oczach zgromadzonych tworzył charakterystyczne dla wybranych Państw Unii dania, po czym zaprosi ich na degustację.

  Górny Orchestra

  Po pikniku od godz. 18.00. odbędzie się koncert. Publiczność będzie miała okazję posłuchać ogólnopolskich gwiazd reprezentujących różne gatunki muzyczne i różne pokolenia. Koncert prowadzony będzie pod dyrekcją Zbigniewa Górnego. Gospodarzami wieczoru będą Piotr Gąsowski i Katarzyna Skrzynecka. O godz. 20.00. zaplanowano wspólne śpiewanie europejskich przebojów.

  Dni otwarte

  Z okazji obchodów 10-lecia Polski w UE zostaną zorganizowane w całym kraju Dni otwarte Funduszy Europejskich. Inicjatywa jest realizowana przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju we współpracy z TVP. Jej celem jest pokazanie projektów zrealizowanych w ramach funduszy, w tym Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013. W dniach 1-11 maja 2014 r. wybrani beneficjenci będą prezentować swoje osiągnięcia. W akcji udział weźmie około 20 beneficjentów głównie z Poznania i powiatu poznańskiego.

  Poznań i okolice

  Wśród poznańskich projektów będzie można odwiedzić m.in. firmę Harpo (możliwość przetestowania nowoczesnych maszyn brajlowskich), Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki, Rezerwat Archeologiczny Genius loci na Ostrowie Tumskim, Kino Malta i Kino Apollo, Centrum Prodesign, Komendę Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej, Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne, Uniwersytet Przyrodniczy, Centrum Kultury Zamek oraz Park Orientacji Przestrzennej w Owińskach.

  Projekty w regionie

  Z kolei projekty, które będzie można zobaczyć poza stolicą regionu, to m.in. park rekreacyjny Nenufar w Kościanie, Fundacja „Zakłady Kórnickie”, Ośrodek Wspierania Rozwoju Osobistego poprzez Ruch i Kontakt z naturą Smolarnia w Smolarni k. Trzcianki, Ośrodek Enterprise Europe Network, działający przy Fundacji Kaliski Inkubator Przedsiębiorczości, Gród Pobiedziska – wczesnośredniowieczny park rozrywki oraz Restauracja „Poziomka” w Kujankach.

  Dla odwiedzających przygotowano specjalne zniżki, gratisy, degustacje, prezentacje, wystawy, pokazy sprzętu oraz zwiedzanie obiektów z przewodnikiem. Z wybranymi projektami można zapoznać się na stronie internetowej www.10latwue.pl dedykowanej właśnie temu przedsięwzięciu.

  Czas podsumowań

  Oprócz rocznicowych imprez plenerowych w związku z dobiegającą końca perspektywą finansową na lata 2007-2013 14 maja na Międzynarodowych Targach Poznańskich odbędzie się konferencja w formie uroczystej gali podsumowującej wdrażanie Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013. Wśród zaproszonych gości przedstawiciele władz samorządowych, beneficjenci WRPO oraz przedstawiciele świata kultury i nauki.
  Beneficjentom, którzy najlepiej wykorzystali unijne fundusze i zrealizowali europejskie projekty, zostaną wręczone statuetki i dyplomy. Podczas konferencji, zaprezentowana zostanie także multimedialna wystawa eksponująca wykorzystanie Funduszy Europejskich  w Polsce oraz w regionie w latach 2007-2013.

  UE - Samorząd - Obywatele

  Z kolei 30 kwietnia 2014 r. w Hotelu Andersia w Poznaniu w ramach obchodów 10 rocznicy akcesji Polski do UE zorganizowana będzie konferencja „10 na 10. Unia Europejska – Samorząd – Obywatele”. Podczas spotkania zaprezentowane zostaną doświadczenia samorządów z Polski oraz 9 państw największego rozszerzenia UE, które miało miejsce w 2004 r., płynące z 10 lat członkostwa w UE.

  Wśród gości, których zaproszono są m.in.: Marek Woźniak – Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Bronisław Komorowski – Prezydent RP, Catherine Ashton – Wysoki Przedstawiciel Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa, Martin Schulz – Przewodniczący Parlamentu Europejskiego oraz Radosław Sikorski – Minister Spraw Zagranicznych.

  Podróż unijnym JUBILATEM

  Stowarzyszenie Nadwarciańska Kolej Drezynowa oraz Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego zapraszają w dniu 10 maja 2014 roku na pokład pociągu JUBILAT relacji Poznań Główny – Piła – Poznań Główny. Jego nazwa jest nieprzypadkowa. W tym roku mija 135 rocznica istnienia tej linii kolejowej.

  Nowoczesny ELF – jeden z 22 pociągów kupionych przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego z w ramach realizacji Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego – wyruszy ze stacji Poznań Główny o 9:57. Zanim dotrze do Piły zatrzymywać się będzie na stacjach w Obornikach, Rogoźnie, Budzyniu, Chodzieży. Na każdej ze stacji przewidziano wiele atrakcji dla gości małych i dużych – między innymi zwiedzanie pociągu, powitanie króla Przemysła II i kasztelana Jakuba Domaradzica, będzie tort, koncerty, występ kabaretu, a także zwiedzanie starej lokomotywowni. Powrót do Poznania przewidziany jest na godz. 18:52.

  Darmowe zaproszenia będą rozdawane przez lokalne media oraz podczas Pikniku Europejskiego 1 maja na placu Wolności w Poznaniu.

  Szczegóły dotyczące wszystkich wydarzeń będą na bieżąco zamieszane na profilu Facebook - www.facebook.com/WRPO.WielkopolskaOK

  Data publikacji: 24.04.2014 r.
  Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego
  Departament Polityki Regionalnej
  Oddział Informacji, Promocji i Szkoleń

  Załączniki:
  Pobierz plik (10 lat w ue program.pdf)10 lat w ue program.pdf6143 kB

  system przedsiewziec

    

  badania

  Nasz Region

  Galeria filmowa

  Odsłon artykułów:
  15136238

  Odwiedza nas 346 gości oraz 0 użytkowników.